A szuper erős hernyóselyem
Amerikai kutatók olyan génmódosított hernyókat hoztak létre, amelyek az eddiginél jóval erősebb selyemszálat azaz szuper erős selymet gyártanak.
A Wyomingi Egyetem munkatársainak célja, hogy a selyemhernyók által így létrehozott szál legalább olyan erős legyen, mint a pókselyem. Ha ugyanis a súlyarányokat is figyelembe vesszük, a pókselyem erősebb az acélnál.
A selyem kereskedelmi mennyiségű gyártásához azonban lehetetlen a pókokat farmon nevelni, mert egyrészt kevés pókhálót állítanak elő, másrészt előszeretettel falják fel egymást.
A selyemhernyókat ugyanakkor könnyű telepszerűen tartani, és nagy mennyiségben képesek előállítani a selymet.
Az egyetlen problémát a gyártott selyem minősége jelenti, mert az elkészült anyag igen törékeny. Don Jarvis kutatásvezető csoportjával ezért döntött úgy, hogy genetikailag módosított hernyókat hoz létre, így egyesíti a pókselyem erősségét és a hernyóselyem nagy mennyiségét.
A kísérletekből kiderült, hogy a génmódosított hernyók selymében kiválasztódott az anyag, amely a pókselyem erősségét adja, az így termelődött anyag mechanikai tulajdonságai jobbnak bizonyultak az eredeti hernyóselyemnél.
A tanulmányt részletesen az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS legfrissebb száma ismertette.
A hernyóselyem, a selyemhernyó mirigyváladékából keletkezett finom, fényes, rugalmas szál, egyike a textiliparban felhasznált állati eredetű szálasanyagoknak.
A selyem története időszámításunk előtt háromezer évre nyúlik vissza, azóta használja az emberiség.
Egy legenda szerint az egész selyemgyártás Hszi Ling Si kínai császárnének köszönhető, aki véletlenül a forró teájába ejtett egy selyemgubót, amely a hőtől meglágyult, és hosszú, finom fonal lett belőle.
Egészen Nagy Sándor idejéig a kínaiak megőrizték a selyemgyártás titkát, az európaiak például azt hitték, hogy az anyag egy fa terméséből származik.
Azt, hogy fontos kereskedelmi cikk volt, mi sem mutatja jobban, mint a híres selyemút elnevezés, amely Ázsián és Európán áthaladó kereskedelmi útvonalat jelölt.
Érdekesség, hogy a selyemhernyó tenyésztésének alapja az eperfa, ugyanis a hernyó csak e fán él meg.
Kép: ismeretlen szerző
