Lebomló bio-palack
Áttörést hozhat az a magyar találmány ami búzából, kukoricából készít káros anyag nélkül lebomló bio-palackokat.
A palackok rövid időn belül lebomlanak a természetben.
Egy műanyag PET-palack tízezer hónap alatt bomlik le, míg a bio-palack 3-4 hónap alatt.
Magyarországon pedig évente 30 ezer kamionnyi kerül forgalomba a PET-palackból és mindennek csak a töredékét gyűjtik be és hasznosítják!
Nem PET, hanem PLA
A magyar kutatók által kifejlesztett bio-palackot kukoricából, búzából vagy cukorcirokból készítik, természetes biopolimer, egy olyan bioötvözet, ami teljes mértékben környezetkímélő, a földbe jutva gyorsan és káros anyagok nélkül lebomlik – 3-4 hónap alatt.
A komposztálódás folyamata úgy indul meg, hogy a szemétbe kidobott ételeket megtámadó baktériumok a palackra is átterjednek, és rövidesen eltüntetik azt. A magyar fejlesztők a környezettudatosság szempontján kívül a játékosságot is szem előtt tartották. A palackok összenyomhatók, kanyaríthatók, és egymásba lehet őket illeszteni.
Ezt a tulajdonságot kihasználva, egyetemista aktivisták önkéntes munkájának köszönhetően 9500 kanyarpalackból épült vár a Népligetben, akik a figyelmet a környezettudatosabb életmódra akarták irányítani.
A klaszter egyébként nemcsak a PLA csomagolóanyagok fejlesztésével foglalkozik.
Legfontosabb célkitűzései közé tartozik a különböző nanoméretű töltőanyagokkal módosított politejsav (bio-polimer) fólia és egyéb műanyagot helyettesítő bio csomagolóanyagok jellemzőinek és gyárthatósági lehetőségeinek vizsgálata is.
Nem technológiai, hanem társadalmi-gazdasági probléma, hogy a PLA alapanyagból gyártott (nem műanyag) termékek környezetvédelmi termékdíját az illetékesek még mindig a műanyagéhoz (PET) sorolják, amivel az újabb és eleve drágább technológia piaci térnyerését nehezítik.
Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség örül az új megoldásnak, de azt mondja: a PET-palackok újrahasznosításánál gondot okozhat, ha bio-palackok kerülnek közéjük. Először meg kell teremteni azt a műszaki hátteret, amely lehetővé teszi, hogy elkülönítetten kezeljék a PET-palackot, és a bio-palackot, a PLA-t. Ha ezt megvan, az ügynökség komoly előnyben akarja részesíteni, termékdíj mentesíteni akarja a PLA-t.
Ez azonban még évekbe telhet.
Kép: ismeretlen szerző
