Jobb vagy bal?
Ezzel az érdekes és szórakoztató kis teszttel megtudhatod, hogy a jobb vagy a bal agyféltekédet használod leginkább.
Természetesen tapasztalhatjuk, hogy milyen mértékben képes agyműködésünk ebben az esetben a vizuális érzékelésünk „becsapására”. Jó példát mutat arra, hogy az emberek érzékelése mennyire szubjektív, és mi az, amit valósnak érzékelünk.
Megtapasztalhatjuk, hogy egy kis gyakorlással hogy szerezhetjük vissza a látásunk mögötti elme- mechanizmus feletti irányítást.
Ha a lányt az óra járásával megegyező irányba látod forogni, akkor a jobb agyféltekédet használod.
Ha pedig az óra járásával ellentétes irányba látod forogni a lányt, akkor a bal agyféltekédet használod.
Néhány ember képes arra, hogy mindkét irányt felismerje, de a legtöbben csak egyféleképpen tudják nézni.
Természetesen mindkét irány lehetséges!
Ez a prezentáció azt mutatja be, hogy az agy két különböző fele különböző gondolkodásmódért felelős.
Bal agyfélteke:
Logikus, Következetes, Racionális, Analitikus, Objektív, Részletekre koncentráló
Bal agyféltekénk felel a beszédért, írásért; reálisan képes elemezni, logikusan gondolkodni, józanon racionális következtetésre jutni, érvelni. Természetéből adódóan hajlamos az információk összetartására (konvergálásra).
Mi jellemző a dominánsan a bal agyféltekéjét használó emberre?
Elsősorban az aggodalom, a kétely, az óvatoskodás, a részletekben való túlzott elmerülés. Tapasztalatai – kudarcok, fájdalmak – alapján kialakított (tév)hite miatt javarészt a kín és a csőd vezérlik a cselekvéseit. Akit a bal agyféltekéje ural, elnyomja erős érzelmeit; rengeteg időt pazarol arra, hogy elfojtsa az indulatait, ahelyett, hogy tudatossá téve, feldolgozná, megszelídítené azokat. A bal agyféltekénk segít a racionális elemzésben. A „balosok” tehát e módon próbálják megoldani a problémáikat, feladataikat, pedig minden nem rendezhető el csak a rációval és a logikával.
Jobb agyfélteke:
Véletlenszerű, Intuitív, Holisztikus, Összefoglaló gondolkodásmód, Szubjektív, Egészre koncentráló
Jobb agyféltekénk képekben gondolkodik, érzelmes és kreatív, fantáziadús és játékos; kockáztató, szabályszegő, kíváncsi és kezdeményező. Itt lakozik a depresszióra, a szeszélyességre, az ingatag emóciókra, valamint a káoszra és az őrületre való hajlam is.
Mi jellemző a dominánsan a jobb agyféltekéjére hagyatkozó emberre?
A könnyed, gyermeki, szinte reflexes szintű működés, nagyfokú ösztönösség. A nagy egészet egyetlen részlet felismerésével átfogóan látja. A „jobbosokat” a befogadás, a vizuális képesség fejlettsége, a fantázia és az álmodozás uralja. Jellemző rájuk, hogy képszerű érzékleteiken keresztül ragadják meg a valóságot, éppen ezért gyakran találgatásra kényszerülnek, hiszen valamiképpen ki kell tölteniük azon „fehér foltokat”, amihez a részformációkat a bal féltekétől kellene megkapniuk. A pontatlan adatok rögzülése a hibák helytelen megítéléséhez vezet, aminek végül frusztráció és kétségbeesés lehet a következménye.
A két agyfélteke közötti munkamegosztásban a baloldali agyi központ felelős a logikáért, a nyelvért, az elemzésért, a tényekért és a részletek megragadásáért. Itt található a nyelvi és szövegszerű emlékezet is. A jobboldali agyi központ képekben gondolkodik, s minden élményhez különös érzelmi értéket rendel. Itt található a vizuális emlékezet, az agynak ez a fele lát el bennünket kreatív impulzusokkal, ötletekkel.
A legtöbb ember valamelyik fajta gondolkodásmódot előnyben részesíti a kettő közül. Néhányan közülünk azonban képesek egyenlő módon használni mindkét agyféltekéjüket.
Általánosságban az mondható el, hogy az iskolában jobbára a bal agyféltekés gondolkodás mód a jellemző, míg a jobb agyféltekés aktivitás háttérbe szorul. A bal agyféltekés, relatív tantárgyak a logikus gondolkodásra, analízisre és pontosságra fókuszálnak. A jobb agyféltekés tantárgyak, a másik véglet, az esztétikára, érzésekre, és kreativitásra összpontosítanak.
A lenti kép érdekessége, hogy pillanatról pillanatra változik a forgás iránya, de csak mindig két kép esetében a harmadik bárhogy is figyeljük ellentétes mozgást fog végezni a másik két forgásirányhoz képest.
Jó szórakozást!
Kép: internet – ismeretlen szerző
