Ízületi gyulladás

Ízületi gyulladás.

Lényegében autoimmun betegség, vagyis a szervezet saját sejtjeit, szöveteit támadja meg.
Az ízületet védő belhártya (szinoviális hártya) gyulladásával jár, megnő a szinoviális folyadék mennyisége, az ízületi tok feszül, duzzadt, fájdalmas. Az ízületi gyulladás a porcot is károsítja. Ez az egész jelenség fájdalmat, merevséget és mozgáskorlátozottságot okoz. Kísérőtünet lehet a fáradtságérzés, rossz közérzet, esetleg hőemelkedés, láz.

Gyakran fordul elő a kéz, lábfej, váll, térd ízületeiben, és szimmetrikusan, tehát mindkét oldalon és egyidejűleg.
A könyök, csípő és nyaktáj kevésbé érintett. 2-3-szor gakoribb nőkben, mint férfiakban, és bármely életkorban előadódhat, általában 25-50 éves kor között kezdődik.

Az ízületi fájdalmak három fő kategóriája

    • 1. Egyszerű ízületi fájdalom (arthralgia):

Különösebb elváltozást nem lehet észlelni a fájdalmon kívül. Hátterében leggyakrabban sérülés vagy túlterhelés áll. De oka lehet pl. időjárásváltozással kapcsolatos nyomáskülönbség, máshonnan az ízületbe sugárzó fájdalom is (pl. nyaki porckorongprobléma erős vállfájdalmat okozhat). Hiába jelentkezik egy konkrét ízület fájdalmassága, a hiba nem mindig az adott ízületben rejlik. Gyakran nem könnyű feladat ezért annak az eldöntése, hogy a fájdalom konkrétan honnan származik.

    • 2. Porckopás okozta ízületi fájdalom (arthrosis):

Magyarországon kb. egymillió embert érint. A csontok felszínét borító porc kopásos megbetegedésben feltöredezik, egyenetlenné válik. Emiatt a mozgás fájdalmassá és nehézkessé válhat illetve az ízület merevsége és deformálódása alakulhat ki. Az ízület előzetes sérülése, mozgásszegény életmód, az elhízás, az egyoldalú terhelés sokszor szerepel kiváltó tényezőként. Az ízületi kopásra jellemző a bemozgatási fájdalom. Ilyenkor hosszabb ülés, pihenés után az elinduláskor fájdalom jelentkezik, de néhány mozdulat után enyhül, azaz az ízület “bejáratódik”. A porckopás gyulladásos fázisában az ízület esetleg meg is duzzadhat az ízületi folyadék felhalmozódása miatt.

    • 3. Gyulladás okozta ízületi fájdalom (arthritis):

nyugalomban, pihenés alatt intenzív fájdalom jelentkezik és a fájdalom mozgatásra csökken. Jellemző még a duzzanat, az ízület melegsége, vörössége. Találkozhatunk izoláltan egy ízület gyulladásával (pl. ízületi fertőződés esetén), de gyakran több ízület egyidejű gyulladása alakul ki. Az utóbbiak során részletes kivizsgálás kell, mivel súlyos immunológiai, belgyógyászati vagy egyéb megbetegedésre derülhet fény. Ide tartozik pl. a köszvény illetve a sokízületi gyulladás (reumatoid arthritis).

Típusai:
Akut
Krónikus
(Kórokoknak megfelelő alcsoportokkal)

Ízületi gyulladás.

Milyen jellegű panaszt okozhat az arthrosis?

Az első és legfontosabb tünet a fájdalom. Az ízület reggelente merevebb, ez a merevség kb. fél óra hosszat tart, majd bemozgatásra a fájdalom csökken. Ha nagyobb fizikai terhelés éri az ízületet, akkor ismét fokozódik a fájdalom intenzitása, majd pihenésre alábbhagy. A fájdalom miatt megváltozik az ízület terhelése is; ilyenkor önkéntelenül is kíméljük az adott ízületet, ugyanakkor egy másikat jobban terhelünk. A fájdalom mellett a másik legfontosabb tünet a mozgáskorlátozottság, melyhez nemcsak az ízfelszínek kopása, hanem a környező szalagok zsugorodása, izmok erejének csökkenése is hozzájárul. Az orvosi vizsgálat során jellegzetes az ízületek nyomásérzékenysége, valamint mozgatáskor finom ropogás, vagy dörzszörej hallható.

A porckopás (arthrosis) kezelése

Fontos figyelembe venni, hogy hétköznapi nevével ellentétben nemcsak az ízületi porc, hanem az egész ízület károsodásáról van szó! Az ízületi kopásnál a porc és a közvetlenül alatta elhelyezkedő csontállomány elváltozásán kívül jóval többről van szó. Az ízületi tok, a szalagok, az ízületi belhártya, a csonthártya és az ízület környéki nyáktömlők egyaránt problémássá válhatnak. Ezért a kezelési lehetőségek tárháza is sokkal szélesebb körű, mintha csak a porckopást vennénk figyelembe.

Ízületi gyulladás.

Gyógyszeres kezelés:

Csak terhelés közben jelentkező fájdalom esetén törekedjünk a nem gyógyszeres eljárások, illetve külsőleg alkalmazható szerek használatára. Amennyiben ezek hatása nem elégséges, akkor az esetek döntő többségében az egyszerű fájdalomcsillapítók jól beválnak.

A porckopás gyulladásos fázisában- tehát már nyugalomban is jelentkező fájdalom kialakulása esetén- a gyulladáscsökkentők átmeneti (de nem folyamatos!) használata szükségessé válhat. Ezek közül többfajta készítmény vény nélkül is kapható. Célszerű hosszú felezési idejű készítményt választani, mely így kisebb dózis mellett, tartósabban biztosítja a fájdalommentességet.

Az ízületi folyadék pótlása; a hyaluronsavpótlás: Az ízületi merevség csökkentésére eredményesen alkalmazható módszer.

Lokálisan adott injekciók: a helyileg adott injekciók általában jól csillapítják a gyulladást.

“Porcépítő szerek”: segítik a porc regenerációját és anyagcseréjét.

Nem gyógyszeres kezelés:

A gyógyszeres kezelés mellett jelentős segítséget nyújthat a mozgás, a fizioterápia, a testsúlyrendezés, egyes étrend-kiegészítők. Az egyénileg kialakított mozgásterápia során a megfelelő izmok erősítése, a helyes testtartás kialakítása, az ízület túlfeszítésének megakadályozása kerül központba. Emellett nem szabad elfeledkezni olyan egyszerű gyógymódokról sem, mint pl. a jegelés, melegpakolás vagy pl. az ízület átmeneti pihentetése. Súlyosabb esetekben ortopédsebészeti beavatkozásra is sor kerül.

Csalántea.

Csalán, fűzfafakéreg és zel­lertea

Sok ízületvédő, gyulladásgátló gyógynövény ismert, melyeket gyógyszertári teakeverék formájában szerezhetünk be. A vízhajtó hatású csalánlevél, a fűzfakéreg vagy az árnika is megtalálható az ízületekre ajánlott gyógyteakeverékekben, melyeket a kellemesebb íz kedvéért menta- és mályvalevéllel készítenek. Ugyancsak hatékony a gyöngyvessző (Spirea) és az or­báncfű (Hypericum perforatum) levele. E leveleket hideg vízben egy óra hosszat kell áztatni, majd felfőzni. 5-10 perces állás után szűrve fogyasztható napi három-négy csészével.

A zellertea vagy zellergyökér-főzet úgy készül, hogy a felaprított zellergumót hideg vízzel leöntjük, majd felforraljuk. Mézzel ízesítve napi két bögrével fogyaszthatunk belőle.

Az Afrika félsivatagos vidékeiről érkező ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens) gyulladáscsökkentő és fájdalom-csillapító hatását ízületi kopással küszködők esetében klinikai kísérletek is igazolták. Főként enyhe reumás fájdalmakra ajánlott belsőleg és külsőleg egyaránt.

Vérkeringést és az ízület működését serkentő fürdővízbe adagolható illóolajok a rozmaringolaj, az eukaliptuszolaj, a levendula- és citromolaj, az olíva-, a majoranna- és a kámforolaj, az ízületek működését serkentő masszázsokhoz is eredményesen alkalmazzák őket.

Ételek az ízületek megóvásáért

A testsúly rendkívül nagy szerepet játszik egészségünk fenntartásában, mivel a felesleges kilók által erősen megterheljük az ízületeket. Éppen ezért fontos, hogy odafigyeljünk miből és mennyit fogyasztunk. Az olyan omega-3 zsírsavakban gazdag ételek – pl. a hal vagy a dió – segít csökkenteni a gyulladást, a brokkoliban és a spenótban található kalciummal pedig megelőzhető a csontvesztés. “Télen különösen hasznosnak bizonyul a kalcium-, valamint magnéziumpótlás, a komplex ásványi anyagok pedig feltétlenül szükségesek, hiszen az izmok munkájához és a megfelelő izom-összehúzódások kivitelezéséhez ez nélkülözhetetlen. Emellett a D-vitamin feltétlenül szükséges akár a csontba való kalciumbeépüléshez, akár az immunvédelemben, a szív és ér megbetegedések megelőzésében, vagy a daganatos betegségek megelőzésében.

Rendszeres testmozgás

Az ízületeknek megfelelő mozgás nagyon fontos, de a túlzott terhelést, egyoldalú mozgást kerülni kell.
Ennek oka, hogy a megerőltető testmozgás növeli az ízületi sérülések kockázatát, és a porcokban is károkat tehet. A sportot mindenképpen annak megfelelően kell megválasztani, hogy részben milyen edzettségű az illető, részben pedig a hétköznapokban milyen munkát végez. Aki egész nap ülő munkával tölti idejét, az fokozatosan, inkább a lassú, egyenletes mozgásokat válassza, mindez természetesen függ a testsúlytól is, hiszen ha valakinek komolyabb testsúly feleslege van, akkor sokkal nagyobb egy-egy sportnak, mozgásnak az ortopédiai kockázata. Éppen ezért jók az olyan mozgásformák, amelyek testsúlytól függetlenül mindenkinél alkalmazhatóak, és nem terhelik az ízületeket, hanem ízületkímélő mozgást adnak.

Testmozgás.

Egyéb ízületi betegségek kezelése

Arthralgia, azaz az egyszerű ízületi fájdalom: megegyezik a porckopás nem gyógyszeres kezelésében feltüntetett módszerekkel. Döntő szerepe a mozgásnak van.

Ízületi gyulladások (arthritis): a kezelést megfelelő kivizsgálás előzi meg. Ennek segítségével a pontos kórképnek megfelelő speciális kezelés történik az általános gyulladáscsökkentő eljárások – pl. jegelés, nyugalomba helyezés, gyulladáscsökkentő szerek adása – mellett.

Bakteriális fertőződés esetén pl. elengedhetetlen az antibiotikumok adása.

Anyagcsere- vagy hormonális betegség következtében kialakult ízületi gyulladás során elsősorban a belgyógyászati alapbetegséget kell kezelni, mivel az ízületi probléma általában másodlagos. Pl. a köszvényes rohamok megelőzhetőek a magas húgysavszint rendezésével.

Az immunbetegségekhez társuló gyulladásoknál folyamatos gondozásra van szükség. A gyulladás aktuális szintjéhez igazodva a megfelelő terápia egyénileg változik. A gyulladáscsökkentő szerek mellett sokszor válik szükségessé az immunrendszer fokozott működését gátló szerek adása is, hogy az ízület, illetve más szervek maradandó károsodása kivédhető legyen.

Forrás: hazipatika.com, webbeteg.hu, wikipedia.org, egeszsegkalauz.hu
Kép: ismeretlen szerző

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Szólj hozzá: