A D -vitamin hiány
A D-vitamin elnevezés több, zsírban oldódó vitamint foglal magába. Legfontosabb feladata a kalciumháztartás szabályozása, és a csontok ásványosítása.
A D3-vitaminból a szervezetben kialakuló aktív D-vitamin a legősibb hormon az élőszervezetekben. Hatása szerteágazó, szinte minden szervrendszerben kimutatható. Napjainkban a D-vitamin-hiány az egyik leggyakoribb hiánybetegség a civilizált világban, melynek jelentőségéről pontos ismereteink nincsenek, de riasztó kép kezd összeállni.
Az új vizsgálati eredmények szerint a szervezetben a megfelelő D-vitaminszint több különféle betegség megelőzésében és kezelésében is fontos szerepet tölt be. A legtöbben hallottak már róla, hogy a D-vitamin a vér kalciumszintjének szabályozása révén hatással van a csontok egészséges fejlődésére, működésére, és hiánya, illetve alacsony szintje esetén gyerekeknél angolkór, felnőtteknél pedig csontlágyulás alakul ki.
A D-vitamin-hiány és a depresszió
Mivel a szervezetünk számra szükséges D-vitamin jelentős része a bőrünkben képződik napsugárzás hatására, télen a fényhiány következtében csökken a D-vitaminszint is. A téli depresszió tüneteinek (lehangoltság, kedvetlenség, ingerlékenység) jelentkezése összefüggésben áll a vitaminhiánnyal.
A D-vitamin segít megelőzni a cukorbetegséget
Kutatási eredmények szerint a D-vitaminnak szerepe van mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében. Bizonyos vírusfertőzések hatására a hasnyálmirigy sejtek elpusztulnak, így nem tud kellő mennyiségű inzulin termelődni. A D-vitamin csökkenti a veszélyes vírusfertőzések esélyét.
A D-vitamin-hiány és a szív- és érrendszeri betegségek
Különféle tanulmányok szerint a D-vitamin-hiány növeli a szív- és érrendszeri betegségek, így az érelmeszesedés és a szívinfarktus rizikóját is.
A D-vitamin az immunrendszert is erősíti
Ha a szervezetbe kórokozó került, a D-vitamin immunreakciót indít el, így szerepe van a megfázás megelőzésében is. Továbbá hiányában kialakulhatnak súlyos autoimmun betegségek is.
Még a fogyókúra eredményességében is szerepe van!
Több tanulmány igazolja, hogy hatékonyabban tud megszabadulni a plusz kilóktól az a fogyókúrázó, akinek szervezetében megfelelő a D-vitaminszint, mint azok, akik D-vitamin hiányban szenvednek, vagy túl alacsony a D-vitaminszintjük.
Hogyan jut a szervezetünkbe?
A D-vitamin egy részét, szervezetünk az elfogyasztott ételekből nyeri, másik részét pedig saját maga állítja elő napfény hatására. Az egészséges felnőttek D-vitamin szükségletét fedezi, ha elegendő időt töltenek a napfényen.
A táplálkozással felvett mennyiség nem olyan jelentős.
A D-vitamin szerepe a kalcium-anyagcserében
Ha a vérben lévő kalcium mennyisége csökken, a D-vitamin inaktív előanyaga aktív D-vitaminná (kalcitriol) alakul, ami a parathormonnal együtt kalciumot szabadít fel a csontokból, így a szervezet több kalciumot tud felvenni a bélrendszerből, és a vér kalciumszintje is emelkedik. Ha a szervezetben elegendő kalcium van, kevesebb aktív D-vitamin termelődik.
Abban az esetben ha fennáll a D-vitamin hiány gyanúja, ha a D-vitamin anyagcsere valamilyen oknál fogva zavart szenvedett, és ha az orvos a vér megemelkedett kalciumszintjének okára kíváncsi. Az aktív D-vitamin szintet szokták meghatározni vérmintából.
D-vitamin források:
Nagyon jó D-vitamin forrást jelentenek az édesvízi és tengeri halak, a vargányagomba, a kakaóbab, a vaj, a tej, a tojássárgája, a máj és a belsőségek.
Mitől alakulhat ki D-vitamin hiány?
- Ha túl kevés napsütés éri a szervezetet. Főleg idős embereknél fordul elő, vagy bizonyos ruházat (például csador) viselése esetén.
- Hiányos táplálkozás.
- A belekből való csökkent D-vitaminfelvétel (pl. coeliakia).
- Megnövekedett igény (terhesség, szoptatási időszak, gyerekek).
- Bizonyos gyógyszerek szedése (antiepileptikumok).
- A vese fokozott működése.
- Nefrózis szindróma.
- Vesefunkció-zavarok.
- Mellékpajzsmirigy- alulműködés.
- Pajzsmirigy-túlműködés.
- Angolkór (rachitisz) egyes típusaiban.
- Kadmium mérgezés miatt.
A D-vitamin hiányának tünetei:
- látászavar
- napközbeni álmosság
- túlzott fáradtság
- súlycsökkenés
- túlzott szomjúság
- szemfájások
- izomfájdalmak
- izomgyengeség
- szívbetegségek
- cukorbetegség
- magas vérnyomás
- agyvérzés
- Parkinson-kór
- a kalciumszint leesése a vérben
D2 vagy D3?
A D-vitamin étrendkiegészítők két formában elérhetők: D2 és D3. Mindkét verzió hatásos, és akármelyik szedhető az elegendő D-vitamin bevitele érdekében. De a 2 nem egyenlő a 3-mal. A D3 az a fajta D-vitamin, amelyet a test készít, és a legfrissebb jelentések szerint a D3 több mint 3-szor hatékonyabb lehet a D-vitamin-szint gyors növelésében és hosszabb ideig marad a szervezetben, mint a D2-vitamin.
A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, mely epesók segítségével oldódik ki az élelmiszerekből és fehérjére van szükség ahhoz, hogy eljusson a májba, mivel a vizes vérben nem lehet zsíranyagot szállítani. A májból a D-vitamin a vesébe jut, ahol feltöltődik és ezután már tökéletesen megfelelő lesz arra, hogy beépüljön a csontokba. Felszívódását az A-vitamin nagyban javítja, tehát érdemes együtt fogyasztani őket.
A D-vitaminnak egyetlen fontos feladata van, ez pedig nem más, mint a bélből felvett kalcium kalciumsóit beépíteni a csontokba és a fogakba. Tehát a D-vitamin felelős azért, hogy csontjaink épek és egészségesek legyenek. Ezenkívül még szabályozzák a foszfor háztartásunkat is. D-vitamin nélkül nem létezik erős csontváz.
A D-vitamin természetesen nemcsak a csontjainkra hat. A csonterősítésen kívül még gondoskodik az idegrendszer megfelelő működéséről, segítségével nyugodtak, optimisták vagyunk (akárcsak a B-vitaminokkal). Ezenkívül fokozza a hormonképződést és javítja a vérkeringést. Méregtelenítő hatása is van, mivel a szervezet ólommentesítését látja el. De nem szabad elfelejtenünk megemlíteni azt sem, hogy a jó szívműködéshez, izomműködéshez és az immunrendszer megfelelő működéséhez is D-vitaminra van szükség.
Egyre többet tudunk arról, milyen fontos vitaminokat, ásványi anyagokat kell pótolnunk télen, hogy februárra ne merüljön ki teljesen a szervezetünk. Felmérések igazolják, hogy ma már a gyerekek többsége elegendő fehérjéhez jut, rendszeresen szed C-vitamint, és egyre többen figyelnek a vas pótlására is. Ezzel szemben még a kutatások is csak most kezdik felismerni, milyen drámai a magyar lakosság D-vitamin hiánya a téli hónapokban, különösen a kisgyermekeknél, és ennek milyen súlyos következményei lehetnek.
Kép: ismeretlen szerző
