A csontritkulás

Az oszteoporózis a csontok anyagának kóros mértékű megkevesbedése úgy, hogy a maradék csontállomány szerkezete és eloszlása a testben szabályos marad. Az oszteoporotikus csontok meggyengülnek, ami miatt korábban még könnyen elviselt terhelések hatására is eltörhetnek.

Csontritkulás.

Első jele, egy kisebb baleset miatti csonttörés lehet, leggyakrabban a gerinc, a combnyak, a medence és a csukló csontjai törnek el. Előrehaladott formájában már egy lehajolás, kisebb tárgy felemelése, köhögés is csonttöréshez vezethet. Súlyos esetben a csigolyák a test súlyától összeroppanhatnak, ami görnyedéshez és a testmagasság csökkenéséhez vezet.

Az oszteoporózis gyakran kísér bizonyos hormonális betegségeket, állapotokat (pl. menopauza), illetve egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet (pl. szteroidok közepes vagy nagy dózisban hosszú időn keresztül).

Bár sokan úgy tekintenek a csontritkulásra mint női betegségre, jelentős számú férfit is utolér.

Magas azon egyének száma is, akik még nem oszteoporotikusak, csontsűrűségük azonban már kisebb. Általánosságban elmondható, hogy az oszteoporózis hatékony kezelése sok esetben nem könnyű, viszont sohasem túl késő, illetve sohasem túl korai az oszteoporózis elleni intézkedéseket elkezdeni.

Okai:

Harmincöt éves korát követően szinte mindenki szervezete több csontot bont le, mint amennyit képez.
A csontritkulás kockázata főleg attól függ, hogy mekkora csonttömegre tett addig szert az egyén és milyen gyorsan kezdi el a csonttömeget veszíteni.

A csont ereje a csont alakjától, méretétől és sűrűségétől függ. A csontsűrűséget egyrészt a csont ásványi anyag tartalma (főleg kalcium és foszfát), másrészt szerves anyag tartalma (pl. kollagén-rostok) határozza meg.

A csontritkulás nem befolyásolja a csontok alakját és méretét, a csontsűrűség viszont fokozatosan csökken az ásványi anyagok és a szerves alkotórészek arányos megkevesbedése miatt. Jelenleg is kutatás tárgya, hogy mi okozza ezt a változást, de a folyamat nagy valószínűséggel a csontkeletkezés zavarával kapcsolatos.

Az élő csont folyamatos átépülésben van. Az állandóan keletkező új csontszövet mellett a régi folyamatosan lebomlik, ami kb. 2-3 hónap alatt egy fiatal felnőtt teljes csontozatának megújulásához vezet. Gyerekkorban a csontképzés gyorsabb, mint a csontbontás, ezért a csonttömeg növekszik. A 30-as életévekre a csonttömeg eléri a maximumát, a csontképzés egyensúlyt tart a csontlebontással. Ezután (hacsak az egyén nem kimondottan aktív fizikailag) egy kicsivel kevesebb új csont keletkezik, mint amennyi lebomlik.

Csontritkulás.A csontritkulás kockázata nagymértékben függ attól, hogy 35 éves korig mekkora csonttömegre tett szert az egyén és milyen gyorsan kezdi el a csonttömeget veszíteni a későbbiekben.

Minél nagyobb volt a maximális csonttömeg, annál kevésbé valószínű, hogy az időskori csontvesztés eljut az oszteoporózis stádiumába.

Az egészséges csontképzéshez elegendő D vitaminra és kalciumra van szükség a táplálékban.

A D vitamin elengedhetetlen a kalcium bélből való felszívásához, maga a kalcium pedig azon túl, hogy a csont alkotórésze, serkenti a csontképzést. A D vitamin és a kalcium elégtelen bevitele növeli az oszteoporózis kockázatát.

Rizikófaktorai:

    • Nem: Az oszteoporózis eredetű törések kétszer gyakoribbak nőkben, mint férfiakban. Ennek oka, hogy a nőknek eleve kisebb a maximális csonttömege, tovább élnek és a 45-55. életév között bekövetkező menopauza után a csontképzést serkentő nemi hormonjaik szintje is leesik. 75. éves kor felett azonban az oszteoporózis férfiakban már ugyanolyan gyakori, mint nőkben.
    • Életkor: Minél idősebb valaki, annál gyengébbek a csontjai és annál nagyobb az oszteoporózis valószínűsége.
    • Oszteoporózis a családban: Az oszteoporózis családi halmozódást mutat. Ha az Ön szülei vagy testvérei közül van, aki csontritkulásban szenved, az Ön kockázata is magasabb, különösen, ha az oszteoporózis törésekkel is társult.
    • Testalkat: A vékony vagy alacsony betegek csontritkulás-kockázata nagyobb, mert kisebb a kiindulási csonttömegük.
    • Dohányzás: A dohányzás szerepe az oszteoporózis kialakulásában nem teljesen világos, de úgy tűnik, a dohányzás gyengíti a csontokat, talán az ösztrogén termelés visszafogásával vagy a kalcium felszívódás csökkentése révén.
    • A nemi hormonok mennyisége: Minél több nemi hormonnal találkozott az egyén csontozata és mennél tovább, annál kisebb az oszteoporózis veszélye. Nőknél csökkenti a kockázatot a korai első menstruáció, a szabályos női ciklusok és a késői menopauza. Természetszerűleg növeli az oszteoporózis esélyét a menopauza előtti petefészek-eltávolítás (ovariektómia). Azok a férfiak, akiknél a tesztoszteron szintje alacsonyabb az átlagosnál, szintén fokozott kockázatúak.
    • Pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy túlműködés: A túl sok pajzsmirigy-hormon (tiroxin) és mellékpajzsmirigy-hormon (parathormon) szintén csontvesztéshez vezethet.
    • Vízhajtók: A szervezet túlzott folyadék-visszatartását kezelő gyógyszerek (diuretikum, vizelethajtó, vízhajtó) gyakori használat esetén fokozhatják a vesén keresztüli kalciumvesztést, ezáltal csontritkulást okozhatnak. A kalciumvesztés annál nagyobb, minél hatékonyabb a vízhajtó.
    • Egyéb gyógyszerek: A heparin, a methotrexate és egyes epilepszia elleni gyógyszerek illetve az alumínium tartalmú gyomorsav-lekötők szintén csonttömeg vesztéshez vezethetnek.
    • Emlőrák: Az emlőrákban szenvedő nők fokozott oszteoporózis kockázattal bírnak, különösen, ha kemoterápiában részesülnek, ha aromatáz gátló kezelést kapnak (pl. anastrozole, letrozole, exemestane, melyek gátolják az ösztrogén képződését), vagy ha menopauza után vannak. A tamoxifen kezelésben részesülő betegeknél nem áll fenn fokozott kockázat, ez csökkenti a törések kockázatát.
    • D vitamin-hiány és alacsony kalcium bevitel: A D vitamin-hiány vagy a kalciumszegény táplálkozás fontos szerepet játszik az oszteoporózis kialakulásában, mivel akadályozza a csontképződést és alacsony csontdenzitáshoz vezet.
    • Mozgásszegény életmód: A fizikailag aktív gyerekek (ha megfelelő mennyiségű D vitamint és kalciumot fogyasztanak) nagyobb csontdenzitásra tesznek szert. Bármilyen mozgásforma hatékony, de az ugrálás és a szökdécselés különösen elősegíti a csontok erősödését. Az egész életen át tartó mozgás nagyon fontos, ezzel bármely életkorban növelhető a csonttömeg. Már kialakult oszteoporózisban természetesen óvatosan kell növelni a mozgás mennyiségét.
    • Krónikus alkoholizmus: Férfiaknál az alkoholizmus az oszteoporózis egyik vezető oka. A túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás csökkenti a csontképzést, hátrányosan befolyásolja a kalciumfelszívó képességet és az alkohol vízhajtó hatása miatt kalciumvesztést is okoz.
    • Depresszió: Súlyos depressziós betegeknél is fokozódik a csontvesztés.

Csontritkulás.

Kezelési lehetőségek:

Korábban a csontritkulás (oszteoporózis) kezelésének alapvető készítményei a hormonok voltak, azonban a hormonkezelés biztonságossága miatti aggályok miatt egyéb gyógymódok vették át a vezető szerepet.

Újabb kezelési módszerek:

Nemrég egy újabb fizioterápiás program hatékonyságát állapították meg a hátfájdalom csökkentésében, amely javítja a tartást és csökkenti az oszteoporózisos nők csonttörésének kockázatát.

A kezelés lényege, hogy egy készüléket kell használni, amit spinális súlyozott kypho-orthosis készüléknek neveznek, mellyel speciális hátnyújtó gyakorlatokat kell végezni. A készüléket naponta 30-30 percen keresztül kell hordani délelőtt és délután, ez idő alatt tízszer kell a hátnyújtó gyakorlatokat megismételni.

Csontritkulás.

A csontritkulás veszélyei:

Az oszteoporózis leggyakoribb és legsúlyosabb szövődménye a csonttörés. Leggyakrabban a gerinc, a combnyak, a medence és a csukló csontjait érinti.

Bár a legtöbb beteg viszonylag jól kezelhető műtétileg, a combnyaktörés jelentős mozgáskorlátozottságot és halált is okozhat a műtét utáni szövődmények miatt.

A gerinc csigolyatesteinek összeroppanása esés vagy sérülés nélkül is kialakulhat, pusztán azért, mert a csigolyatestek csontállománya szinte elfogyott.

Az összeroppanás súlyos fájdalommal járhat és a felépülésig tartó út hosszú. Ha több ilyen jellegű törése van, néhány centivel csökkenhet a magassága.

Hasznos tanácsok:

Vigyázzon tartására! A megfelelő tartás (fejét magasra tartja, állát behúzza, a vállakat hátrahúzza, a hát felső része egyenes, az alsó gerincszakasz hajlított) kevésbé terheli meg a gerincet. Amikor vezet, vagy ül, helyezzen egy feltekert törölközőt a derék mögé! Ne hajoljon előre olvasás illetve kézimunkázás közben! Amikor emel valamit, hajlítsa a térdeit, ne pedig a csípőjét, és a hát egyenesen tartása mellett emeljen!

Előzze meg az eséseket! Hordjon lapos sarkú cipőt, és nézzen szét házában, hogy ne legyenek kígyózó elektromos vezetéket, csúszós szőnyegek és egyéb felületek, amelyek eséshez vezethetnek. Legyenek a szobák megfelelően megvilágítva, helyezzen el kapaszkodókat a zuhanynál és a kádnál.

Kezelje a fájdalmat! Beszélje meg orvosával, hogyan tudja legmegfelelőbben kezelni a fájdalmát! A kezeletlen krónikus fájdalom korlátozza mozgékonyságát és ez idővel további betegségekhez vezet.

Csontritkulás.

A csontritkulás megelőzése:

Az egészséges csontozat megtartásához három dologra van szükség: rendszeres testmozgásra, megfelelő mennyiségű kalciumra és megfelelő mennyiségű D vitaminra, amely a kalcium felszívódásához nélkülözhetetlen.

A leghatékonyabb megelőzés a kiegyensúlyozott, a legtöbb izmot érintő és a legtöbb csontot terhelő testmozgás. A mozgás – kellő körültekintéssel – bármely életkorban elkezdhető; mindenképpen jó hatású a csontokra.
A maximális hatást akkor érheti el, ha már fiatalkorban rendszeresen mozog és egész életében valamilyen sportot űz.

Kombinálja az úgynevezett erősítő és a teherviselő gyakorlatokat! Az erősítő gyakorlatok (pl. úszás, biciklizés, különböző gépi edzésprogramok) fejlesztik az izmokat és kitűnőek a leggyakoribb szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségek (pl. metabolikus szindróma) megelőzésében, azonban nem olyan hatékonyak az oszteoporózis ellen, mint a teherviselő gyakorlatok (pl. gyaloglás, kocogás, futás, lépcsőzés, ugráló kötelezés, síelés).

Az egészséghez szükséges kalcium mennyiség az élet során változik. A szervezet kalcium igénye gyerekkorban és kamaszkorban a legnagyobb, amikor a csontváz gyorsan nő. Jelentős a kalciumigény terhesség és szoptatás alatt is. A menopauzát követően, illetve idősebb férfiakban szintén szükség van sok kalcium fogyasztására, mivel a kor előrehaladtával a szervezet egyre kevésbé hatékonyan szívja fel a kalciumot, továbbá egyre nagyobb a valószínűsége a kalcium felszívódását hátráltató betegségek és gyógyszerek jelenlétének.

Az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesületének honlapja: OBME

(Ahol hasznos információkat, tanácsadókat és lehetőségeket találhatunk a csontritkulással kapcsolatban.)

Forrás: webbeteg.hu
Kép: ismeretlen szerző

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hozzászólások

2 hozzászólás - “A csontritkulás”
  1. Major Istvánné szerint:

    Tisztelt Magazin.
    Olvastam, hogy van újabb kezelési módszer, amit spinális súlyozott kyphoorthosis készüléknek neveznek.
    Szeretném megkérdezni, hogyan lehet ehhez a készülékhez hozzájutni, hol lehet megvásárolni.
    Sajnos 4 éve hanyatt leestem létráról betonra és 3 csigolyám összeroppant. Azóta egyre görbül a hátam, mert iszonyatos fájdalmaim vannak,talán most egy pár hét múlva kapok olyan kezelést, /injekciót/ ami megszünteti a fájdalmat, de a görbületet nem.Az injekció neve Forsteo.
    Majdnem olyan görbe a gerincem, mint a zöld blúzos hölgyé a fenti képen.
    Lelkileg bele vagyok betegedve, mert én egy jó tartású egyenes hátú voltam.
    Hálásan köszönöm válaszukat.
    Köszönettel:Major Istvánné

    • UniCafe szerint:

      Kedves Major Istvánné!

      A készülék megvásárlásával kapcsolatban, sajnos érdemben nem tudunk információval szolgálni,
      de ha ellátogat erre az oldalra: http://www.obme.hu
      (Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesülete) itt talán segíteni tudnak ebben Önnek, és úgy gondoljuk, hogy itt sok érdekes és hasznos információt, illetve segítséget kaphat ebben a témában, kezelések, lehetőségek terén is.

Szólj hozzá: